Zasada wstępnego zmęczenia mięśni~ 2 min

0
633

Rozgrzewka jest fundamentalnym elementem każdego treningu.

Każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale czasami za mało się do tego przykładamy. Dzięki tej zasadzie, będziecie mogli z większą efektywnością wykonywać swój trening, jednocześnie bardziej przygotowując nasze mięśnie do ciężkiej pracy. Czy to jej jedyne zalety?

rozgrzewka

Czym właściwie jest zasada wstępnego zmęczenia mięśni?

Jest pewnego rodzaju przygotowaniem do treningu danej partii mięśniowej. Polega na wykonaniu pewnej ilości powtórzeń do zmęczenia, wybierając przy tym ćwiczenia izolowane. Później przystępujemy do naszego planu głównego.

Po ludzku: chodzi o to, żeby jeszcze bardziej dogrzać i przygotować nasze mięśnie i stawy do ciężkich ćwiczeń tj. przysiady czy podciąganie na drążku.

Bardzo ważne żeby przy tej formie przygotowania naszych mięśni opierać się na nie za dużych ciężarach, tak aby mieć siłę wykonać około 15-20 powtórzeń. Musimy skupić się na pracy, kontroli oraz tempie w jakim wykonujemy dane ćwiczenie.

Przykłady.

Nogi:

Ćwiczenie główne: High bar back squat.(przysiad ze sztangą na plecach)

Ćwiczenie przygotowujące: Wyprosty nóg na maszynie: 2×15-20

Plecy:

Ćwiczenie główne: Podciąganie na drążku chwytem neutralnym.

Ćwiczenie przygotowujące: Narciarz: 2×15-20

Klatka piersiowa:

Ćwiczenie główne: Wyciskanie sztangi leżąc na ławeczce płaskiej.

Ćwiczenie przygotowujące: Rozpiętki na bramie: 2×15-20.

rozpiętki

Podsumowując.

Ta metoda jest jedną z metod aktywacji naszych mięśni. Warto ją stosować, ponieważ poza korzyściami jakie ze sobą niesie, przygotowuje nasze mięśnie do treningu, a dzięki temu ryzyko kontuzji znacząco się zmniejsza. Pamiętajmy, że jest to tylko element rozgrzewki, który powinien występować dopiero przed przystąpieniem do naszego treningu! Przed tym powinniśmy przeprowadzić szereg innych ćwiczeń rozgrzewających. Ćwiczcie z głową i przy tej metodzie koncentrujcie się na pracy, którą wykonuje wasz mięsień, bo to tylko zwiększy efektywność wykonywanych przez was ćwiczeń. Powodzenia!